Türkiye’nin Sağlık Turizm Performansının TOPSIS Yöntemiyle Değerlendirilmesi

Sağlık turizmi milli gelire olan katkısı, döviz geliri ile cari açığı azaltması, istihdam sağlaması, etkin bir pazarlama ve tanıtım aracı olarak kullanılması açısından ülke ekonomileri içinde önemli bir paya sahiptir. Bu özellikleriyle sağlık turizmi çok yakından takip edilmesi, ulusal düzeyde değerlendirilmesi ve inovatif çözümler geliştirilmesi gereken stratejik bir sektör haline gelmiştir.

Sağlık Turizminin bahsedilen bu özelliklerine ve önemine binayen yaptığım çalışmada, Türkiye’de ilk kez gerçek anlamda ve reel etkiyi ortaya koyan sağlık turizmi performans değerlendirme kriterleri oluşturulmuştur. Bununla birlikte ilk kez bu alanda çok kriterli karar verme modelleri kullanılarak #Türkiye‘nin Sağlık Turizm Performansı değerlendirilmiş olup çalışmanın makalesi Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM)’nin Sağlık ve Sosyal Politikalara Bakış dergisinde yayınlanmıştır. 

Makalede kullanılan veri seti 2015 yılına ait olup, daha sonra elde edilen 2014 ve 2016 yılına ait veri setleri de oluşturduğum modüle dahil edilerek analiz edilmiştir. Elde edilen 12 çeyrek döneme ait sonuçlar tarafımca Sağlık Bakanlığı ile ayrıca paylaşılacaktır.

Faydalı olması ve farkındalık oluşturması dileğiyle.

Saygılarımla.

Makaleyi linke tıklayarak buradan indirebilirsiniz : Türkiye’nin Sağlık Turizm Performansının TOPSIS Yöntemiyle Değerlendirilmesi

Derginin tamamını linke tıklayarak buradan indirebilirsiniz : Sağlık Politikalarına Bakış Dergisi

Çalışmadan elde edilen bulgulara göre Türkiye’nin sağlık turizm performansı 2015 yılı çeyrek dönemleri itibariyle Şekil 1’de gösterilmiştir. 

2015 yılı perfortmans_v1 (1024 x 768)

Şekil 1. Türkiye’nin Sağlık Turizm Performansı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s