Türkiye’nin Sağlık Turizm Performansının TOPSIS Yöntemiyle Değerlendirilmesi, 2014-2016

Sağlık turizmi milli gelire olan katkısı, döviz geliri ile cari açığı azaltması, istihdam sağlaması, etkin bir pazarlama ve tanıtım aracı olarak kullanılması açısından ülke ekonomileri içinde önemli bir paya sahiptir. Bu özellikleriyle sağlık turizmi çok yakından takip edilmesi, ulusal düzeyde değerlendirilmesi ve inovatif çözümler geliştirilmesi gereken stratejik bir sektör haline gelmiştir.

Sağlık Turizminin bahsedilen bu özelliklerine ve önemine binayen yaptığım çalışmada, Türkiye’de ilk kez gerçek anlamda ve reel etkiyi ortaya koyan sağlık turizmi performans değerlendirme kriterleri oluşturulmuştur. Bununla birlikte ilk kez bu alanda çok kriterli karar verme modelleri kullanılarak Türkiye‘nin Sağlık Turizm Performansı değerlendirilmiştir.

Bilindiği üzere daha önce yayınlanan makalede kullanılan veri seti 2015 yılına aitti. Daha sonra genel resmin daha iyi görülebilmesi ve değerlendirilebilmesi adına elde edilen 2014 ve 2016 yılına ait veri setleri de oluşturduğum modüle dahil edilerek TOPSIS yöntemiyle analiz edilmiştir. 12 çeyrek döneme ait analiz sonuçları tarafımca Sağlık Bakanlığı ile paylaşılmış olup, elde edilen sonuçlar Şekil 1’de gösterilmiştir.

Faydalı olması ve farkındalık oluşturması dileğiyle…

Saygılarımla.

Not: Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kopyalanamaz ve herhangi bir nedenle başka bir ortamda ya da mecrada paylaşılamaz.

2014-2016 Turkey's Health Tourism Performance

 Şekil 1. Türkiye’nin Sağlık Turizm Performansı, 2014-2016

Türkiye’nin Sağlık Turizm Performansının TOPSIS Yöntemiyle Değerlendirilmesi, 2014-2016” için bir yorum

  1. 2014’ün üçüncü çeyreğinde en yüksek performans sergilenmiş. 15 Temmuz Darbesi ise sağlık turizmini çok kötü etkilemiş. Güzel bir çalşma olmuş Tevfik abi eline sağlık:)

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s