İş Yapma Kolaylığı Endeksi 2020 Raporu

Bilindiği üzere Dünya Bankası tarafından yayınlanan İş Yapma Kolaylığı Endeksi 2020 Raporu’na göre ülkemiz önemli bir başarı göstererek 33. sıraya yükselmiştir. 2004 yılından beri her yıl düzenli olarak hazırlanan İş Yapma Kolaylığı Endeksi (Ease of Doing Business Index), 10 ayrı başlıkta ele alınmaktadır. Üye ülkelerde yatırım ortamını etkileyen iş düzenlemelerini analiz eden endeksteki göstergeler eşit olarak ağırlıklandırıldıktan sonra toplanarak endeks puanı elde edilmektedir. Endeks kapsamında ölçümlenen göstergeler Şekil 1’de sunulmuştur.

Şekil 1. İş Yapma Kolaylığı Endeksinde Ölçümlenen Göstergeler

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı

Dünya çapında girişimcilerin iş yapma ortamına ilişkin önemli bir gösterge olan 190 ülke ekonomisini değerlendiren İş Yapma Kolaylığı Endeksi 2020 Yılı Raporu Dünya Bankası tarafından 24 Ekim 2019 tarihinde yayınlanmıştır. İş Yapma Kolaylığı Endeksi 2019 Yılı Raporu’na göre geçen yıl 75,3 ile 43. sırada yer alan Türkiye, 10 sıra yükselerek 190 ülke arasında 76,8 puanla en kolay iş yapılan 33. ülke olmuştur. 2006 ile 2019 yılları arası İş Yapma Kolaylığı Endeksi Raporları’na göre Türkiye sıralaması Tablo 1’de verilmiştir.

Tablo 1. Yıllar İtibarıyla Türkiye İş Yapma Kolaylığı Endeksi Sıralaması

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerinden tarafımca düzenlenmiştir.

11. Kalkınma Planı’nda İş ve Yatırım Ortamı Hedefleri başlığı altında ele alınan İş Yapma Kolaylığı Endeksi sıralamasında ülkemizin 2023 yılında 30. sırada olması hedeflenmektedir. İş Yapma Kolaylığı Endeksi 2020 raporuna göre ilk 40’da yer alan ülke ekonomileri büyükten küçüğe doğru endeks puanları ile birlikte Tablo 2’de sunulmuştur.

Tablo 2. 2020 İş Yapma Kolaylığı Endeksi Sıralaması

Kaynak: Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi Raporu verilerinden tarafımca düzenlenmiştir.

Tablo 2’ye göre öne çıkan bulgular şöyledir:

  • Yeni Zelanda ve Singapur, 2019 İş Yapma Kolaylığı Endeksi Raporu’nda olduğu gibi 2020 raporunda da İş yapma Kolaylığı Endeksi’nde sırasıyla 1. ve 2. sıradaki yerlerini korumuştur.
  • Türkiye, Fransa’nın ardından 76,8 puanla 33. sırada yer alarak geçen yıla göre 10 sıra yükselme göstermiştir. 2019 İş Yapma Kolaylığı Endeksi raporuna göre Türkiye 43. sırada bulunmaktaydı. İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde ülkemizi daha da üst sıralara taşımanın ilk adımı, girişimcilerin karşılaştığı yatırım engellerini ortaya koymaktan geçmektedir. Ortaya konulan yatırım engellerine göre de veriye dayalı politika geliştirilerek yatırım engellerinin ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda 2019 yılında yayınlanan 2018 Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Yatırım Engelleri Araştırması da dikkate alınarak veriye dayalı olarak politika geliştirilirse aynı gelişim ve yükselme trendi devam etmekle kalmayacak aynı zamanda 11. Kalkınma Planı’nda İş Yapma Kolaylığı Endeksi için 2023 hedefleri arasında yer alan 30. sırada olma hedefi de kolaylıkla gerçekleştirilmiş olacaktır.

Faydalı olması dileğiyle.

Saygılarımla.

Yararlanılan Kaynaklar

https://www.hmb.gov.tr/is-yapma-kolayligi-nedir

9781464814402.pdf erişimi için tıklayın

OnbirinciKalkinmaPlani.pdf erişimi için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s