Haziran 2020 Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu

Dünya Bankası tarafından 8/6/2020 tarihinde 238 sayfalık Küresel Ekonomik Beklentiler (Global Economic Prospects) raporunun Haziran 2020 sayısı yayınlanmıştır. Raporun bu baskısında COVID-19 pandemisinin etkilerini değerlendirilmekte ve projeksiyonlar çizilerek sonuçları analiz edilmektedir. Aynı zamanda raporda küresel toplumun ihtiyaç duyduğu alınacak politika tedbirlerini ortaya koyarak önerilerde bulunulmaktadır.

COVID-19 resesyonu, 1870’ten bu yana pandeminin neden olduğu ilk resesyondur. Mevcut tahminler ise COVID-19 küresel resesyonunun II. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en derin resesyon olacağını göstermektedir. Son 60 yılda gelişmekte olan pazar ekonomileri ve gelişmekte olan ekonomilerin 2020’de ilk kez küçülmesi beklenmektedir. Mevcut küresel durgunluk, 1990’dan bu yana küresel büyüme tahminlerini diğer durgunluklardan daha sert ve hızlı bir şekilde revize edilmesi bakımından da benzersizdir. Rapora göre küresel ölçekte öne çıkan bulgular şöyledir:

  • Piyasa fiyatlarına göre 2020 yılı sonunda küresel ekonomide reel olarak % 5,2 daralma, 2021 yılı sonunda % 4,2’lik bir büyüme beklenmektedir.
  • Latin Amerika ve Karayipler (LAC) ve Avrupa ve Orta Asya (ECA), kısmen iç salgınlarının büyüklüğü nedeniyle diğer bölgelere göre büyümede daha büyük ölçekli bir düşüş beklentisi içerisinde olacaktır. Gelişmekte olan ülke ekonomilerinde sıkı maliye ve para politikası önlemleri alınsa da 2020 yılı içerisinde kişi başına düşen gelir büyük oranda düşecektir.
  • ABD, Japonya ve Euro bölgesinin oluşturduğu gelişmiş ekonomilerde reel olarak 2020 yılı sonunda % 7 küçülme, 2021 yılı sonunda ise % 7 büyüme olması öngörülmektedir. Ülke bazlı bakıldığında ABD ekonomisi 2020 yılı sonunda % 6,1 (-6,1) küçülmesi, 2021 yılı sonunda ise % 4 büyümesi beklenmektedir. Japonya ekonomisi ABD ekonomisine benzer olarak 2020 yılı sonunda % 6,1 küçülmesi, 2021 yılı sonunda ise % 2,5 büyümesi beklenmektedir. Diğer taraftan Euro Bölgesi ekonomileri 2020 yılı sonunda % 9,1 küçülmesi, 2021 yılı sonunda ise % 4,5 büyümesi beklenmektedir.
  • Rusya, Türkiye ve Polonya’nın aralarında bulunduğu gelişmekte olan Avrupa ve Orta Asya ekonomilerinde 2020 yılı sonunda % 4,7 küçülme, 2021 yılı sonunda ise % 3,6’lık bir büyüme beklenmektedir. Diğer taraftan ülke bazlı bakıldığında Rusya ekonomisi 2020 yılı sonunda % 6 küçülmesi, 2021 yılı sonunda ise % 2,7 büyümesi beklenmektedir. Türkiye ekonomisi 2020 yılı sonunda % 3,8 küçülmesi, 2021 yılı sonunda ise % 5 büyümesi beklenmektedir. Diğer taraftan Polonya 2020 yılı sonunda % 4,2 küçülmesi, 2021 yılı sonunda ise % 2,8 büyümesi beklenmektedir. Bu bulgulardan Avrupa ve Orta Asya ekonomilerinde 2021 yılı sonunda büyüme beklentisinin en yüksek olduğu ülkenin Türkiye olduğu anlaşılmaktadır. Aynı zamanda 2021 yılı sonunda Türkiye için belirlenen büyüme oranı Dünya ekonomisinde beklenen büyüme oranından da yüksektir.
  • 2020 yılı için alınan teşvik önlemleri kapsamında yapılan harcamaların Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) içindeki oranı bakımından Türkiye küresel ölçekte Orta Avrupa bölgesinin ardından 2. sırada yer almaktadır.
  • Turizm sektörü Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinde kesintiye uğramıştır. Turizm sektöründe yaşanan bu kesintiden en fazla turizmin GSYİH içindeki payının yüksek olduğu Arnavutluk, Hırvatistan, Gürcistan, Karadağ ülkeleri etkilenmiştir.
  • Avrupa ve Orta Asya bölgesinde bulunan özellikle Bulgaristan, Macaristan, Polonya, Romanya ve Türkiye’nin aralarında imalat sanayi firmalarının Euro bölgesindeki ihracatlarında istikrarlı bir düşüş seyri gözlemlenmiştir.

Faydalı olması ve farkındalık oluşturması dileğiyle.

Bilimle ve teknolojiyle kalınız.

Saygılarımla.

Not: Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz veya kopyalanamaz.

Note: It can not be cited or copied without referencing.

Yararlanılan Kaynak

“World Bank. 2020. Global Economic Prospects, June 2020. Washington, DC: World Bank. © World Bank. https://openknowledge.worldbank.org/handle/10986/33748 License: CC BY 3.0 IGO.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s